Spyware – co to takiego?

.

Spyware to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest zainstalowanie na urządzeniu użytkownika, takim jak komputer, smartfon czy tablet  złośliwego kodu, w celu szpiegowania jego aktywności i przechwytywania prywatnych informacji.

Spyware czyha jako ukryte w tle narzędzie, pobierane zwykle razem z innymi programami z Internetu, lub jako przyciągające uwagę zachęcające do kliknięcia wyskakujące okna reklamowe na stronach internetowych.

Spyware jest zoptymalizowany pod kątem pobierania informacji o użytkowniku bez jego zgody. Po zainstalowaniu, może zbierać informacje o nawykach przeglądania stron internetowych, wprowadzanych danych, a nawet o hasłach i informacjach logowania.

Niekiedy do spyware dodawany jest dodatkowy moduł umożliwiający zdalną kontrolę urządzenia, co daje cyberprzestępcom wszechstronny dostęp do Twoich najważniejszych plików i danych.

W jaki sposób spyware wtargnie do naszych urządzeń?

Spyware wchodzi na urządzenie ofiary w różne sposoby. Niekiedy jest to integracja z pobieranym oprogramowaniem, innym razem to złośliwe pliki, co nas cieszy, zanim nie zostaną one zainstalowane na naszym urządzeniu. Należy zawsze pamiętać, że nie warto pobierać oprogramowania z nieznanych źródeł, szczególnie za darmo, ponieważ może być to złośliwe oprogramowanie.

Jakie są objawy zakażenia spyware?

Zwykle trudno jest zauważyć, że nasze urządzenie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Oto kilka przykładów, które mogą wskazywać na zainfekowanie komputera spywarem:

– Spowolnienie pracy komputera – spyware zużywa zasoby systemowe; – Nieoczekiwane wyskakujące okna lub reklamy, nawet kiedy przeglądamy strony internetowe, gdzie nie powinno wyświetlać się żadne ogłoszenie;

– Nieumyślne przekierowanie na strony internetowe, które nie są otwierane przez nas;

– Zainstalowanie nowych nieznanych wcześniej programów.

– Nie nasze posty na naszych social mediach

Jak chronić się przed spywarem?

Wymienię kilka sposobów, które mogą nam pomóc w ochronie przed spywarem. Oto kilka z nich:

– Zawsze pobieraj oprogramowanie z zaufanych źródeł;

– Nie klikaj na podejrzane linki, szczególnie te, które występują na stronach, gdzie nie powinno ich być;

– Zainstaluj program antywirusowy i zaporę sieciową, a także aktualizuj je regularnie;

– Przeprowadzaj regularne skanowanie systemu antywirusowego, jeśli wykryje on spyware, niezwłocznie go usuń;

– Aktywuj zaawansowane ustawienia prywatności w przeglądarce, a także usuwaj regularnie ciasteczka;

– Pamiętaj o aktualizowaniu systemu operacyjnego i oprogramowania;

Reasumując Spyware to bardzo niebezpieczne oprogramowanie, które może skutkować utratą danych lub całego naszego urządzenia. Dlatego warto znać objawy zainfekowania oraz sposoby, które pomogą nam w ochronie przed tym niebezpieczeństwem.

Pamiętajmy, że bardzo ważne zawsze jest mieć zabezpieczone wszystkie urządzenia, nie klikajmy w podejrzane linki i nie pobierajmy podejrzanych plików z nieznanych źródeł. Dzięki tym kilku prostym zasadom, możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Sprawdź nasze inne artykuły na https://rodo.inteko.pl/news

#rodo #bezpiecznedane #cyberbezpieczenstwo #szbi #cyberbezpiecznePodobne wpisy